Viisaan Rahan Talouden tulkit -sarjassa asiantuntijat ruotivat talouden ja sijoittamisen ajankohtaisia ja ajattomampia ilmiöitä sekä kertovat omista kokemuksistaan.
Oletko sijoittanut tai suunnitteletko sijoittavasi kryptovaluuttoihin? Miksi?

”Odotan, että sijoituskohde itsessään tuottaa jotakin yli ajan (kuponkikorko, osinko, vuokratuotto tms.). Kryptojen tuotto perustuu vain siihen, että joku ostaa sen kalliimmalla, joten se ei vastaa omia sijoitustavoitteitani. Lisäksi pidän enemmän tasaisemmin käyttäytyvistä, vähäriskisemmistä sijoituskohteista.”
Lippo Suominen, päästrategi, OP

”En sijoita kryptoihin. Sijoitan vain kohteisiin, joiden arvostus perustuu yritystoiminnan fundamentteihin tai korkonäkemykseeni.”
Hertta Alava, senioristrategi, Nordea

”Olen pari vuotta aika ajoin omistanut lähinnä bitcoinia joko suoraan tai jonkun sijoitustuotteen kautta. Päämotiivi on oppiminen ja lisämotivointi kryptovaluuttojen seuraamiseen. Uskon että kryptovaluutat ovat tulleet jäädäkseen.”
Mika Leskinen, sijoitusjohtaja, S-Pankki