Suomalaisten ajatuksia omasta taloudellisesta tilanteestaan tutkivat sekä Bluestep Bank että OP.
Yli puolet suomalaisista stressaa omaa rahatilannettaan. Kaikista suomalaisista rahastressiä kokee 62 prosenttia. Erityisen yleinen ilmiö on 18–34-vuotiailla, joista 77 prosenttia kantaa huolta raha-asioista.
Luvut käyvät ilmi Bluestep Bankin tutkimuksesta. Siinä selvitettiin, kuinka taloustilanne vaikuttaa ihmisten hyvinvointiin Suomessa ja Ruotsissa.
Tutkimuksesta kävi esimerkiksi ilmi, että
21 prosenttia on joutunut vähentämään harrastuksiaan tai sosiaalisen elämänsä menoja kustannusten vuoksi,
19 prosenttia on ottanut lainaa, luottoa tai käyttänyt säästöjään laskujen maksamiseen,
17 prosenttia on menettänyt yöunensa taloushuolien vuoksi.
Rahavaikeudet aiheuttavat myös häpeää: Tutkimukseen osallistuneista 12 prosenttia kertoo häpeävänsä taloudellista tilannettaan. 18–34-vuotiaista häpeää koki peräti 20 prosenttia.
Bluestep Bankin Suomen maajohtaja Petri Matikainen arvioi, että häpeäntunne kielii kulutusyhteiskunnan luonteesta.
− On selvää, että talousasiat vaikuttavat suomalaisten hyvinvointiin ja mielenterveyteen merkittävästi. Kuitenkin se, miten paljon juuri nuoret kärsivät taloutensa tilasta, oli meille yllätys.
Säästäväisyys näkyy
Myös OP on tutkinut suomalaisten omaa kokemusta taloudellisesta tilanteestaan. Finanssiryhmän tutkimuksen tulokset eivät anna yhtä synkkää kuvaa, sillä sen mukaan 74 prosenttia kertoo tulevansa taloudellisesti toimeen melko tai erittäin hyvin. Kuitenkin 49 prosenttia vastaajista kertoo ostovoimansa heikentyneen hieman tai huomattavasti vuoden takaisesta.
Vastaajista 23 prosenttia kertoo kerryttäneensä säästöön vähintään viiden kuukauden nettopalkkaa vastaavan summan. 59 prosentilla on säästössä 1–4 kuukauden nettopalkkaa vastaava summa.
− Säästäväisyys on edelleen korkealla tasolla. Noin joka kolmas vastaaja kerryttää tilivaroja yhä ja noin joka neljäs pitää niitä nyt jo riittävinä. Viime vuonna tilanne oli monessa kodissa haastavampi kuin nyt esimerkiksi asuntolainojen korkotason vuoksi, eivätkä lämmityskulutkaan ole tänä talvena yltäneet viime vuoden tasolle, kommentoi OP Ryhmän arjen talouden palveluista vastaava johtaja Masa Peura.