
Vuoden vaihtuessa Osakesäästäjien Viisas Raha -verkkolehteä on julkaistu vajaat 21 kuukautta. Joulukuussa verkkolehden juttuja oli luettu jo reilusti yli miljoona kertaa, mistä suuri kiitos lukijoillemme.
Uuden osakesäästötilin kustannuksista ja tuotoista löytyy nopeallakin haulla paljon laskelmia. Tällä kertaa tulokas saa vastaansa arvo-osuustilin kaikkine tuottoineen ja veroineen.
Nokia tiedotti solmineensa maailmanlaajuisesti yhteensä 63 kaupallista 5G-sopimusta. Sopimuksien määrä ei kuitenkaan ylitä Ericssonin ja Huawein julkaisemia lukuja.
Koronaviirus sysää "stay-at-home" talouden vauhtiin ja avaa uusia mahdollisuuksia sijoittajille. Mad Money -ohjelman Jim Cramer totesi tämän olevan bensaa kehityksen liekkeihin. Nordnet listasi kotimaiset mahdolliset hyötyjät.
Tavallisimpien online-välittäjien kautta kauppoja tehtiin 260 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten maaliskuussa.
“On hyvä, että kurssit heiluvat, muutoin kyseessä olisi riskitön kohde, jonka lisätuotto on nolla. Tästä heilumisesta pitäisi siis kaikkien olla iloisia”, Timo Rothovius summaa ja uskoo piensijoittajien toimivan jälleen yhtä fiksusti kuin finanssikriisin aikaan.
"Koronaviruksen ikävistä puolista on saanut lukea jokaisesta uutislähteestä viimeiset pari kuukautta ja todennäköisesti lisää on vielä tulossa ennen kuin asiat muuttuvat paremmaksi. Mielestäni on välillä hyvä keskittyä kuitenkin COVID-19 -pandemian aiheuttamiin hyviin puoliin," Jesse Viljanen bloggaa.
Tomi Salon Sijoittajan sixpack –sarjassa perehdytään keskeisiin yrityksen tilinpäätöksestä kumpuaviin tunnuslukuihin, jotka ovat hyödyksi sopivia sijoituskohteita seulovalle. Sarjan neljännessä osassa aiheena on omavaraisuusaste.
Nordea kertoi myöhään eilen illalla noudattavansa Euroopan Keskuspankin suositusta, että pankit eivät maksaisi tänä vuonna osinkoa.
Inderes nosti Nokian suosituksensa osta-tasolle. "Sijoittajat ovat heittäneet pyyhkeen kehään, vaikka uusi johto vasta aloitti pelin."
Suomessa on kotitalousomistajia tällä hetkellä yli 890 000. Kansanosakkeiden kärkipaikkoja pitävät Nordea, Nokia ja Fortum.
Nordnet Suomen TOP 10 tilastojen mukaan sankka joukko pörssin pienempiä yhtiöitä kiilasi taistelemaan kärkisijoista ostetuimpien osakkeiden listoilla.
Kun suomalainen sijoittaja saa osinkoja ulkomaisista osakkeistaan, verotuskäytännöt voivat yllättää.
Osakesäästäjien jäsenet saavat alennusta sijoituspalveluista ja -kirjallisuudesta sekä talouslehdistä. Jäsenetujen laskennallinen yhteisarvo on jopa yli 1800 euroa. Paljon toivottuna uutena jäsenetuna mukaan on saatu Talouselämä-lehden etuhintainen tilaus Arvopaperin ja Kauppalehden rinnalle. Yhteistyökumppanien verkostoa sekä jäsenetuja laajennetaan ja kehitetään edelleen jatkuvasti jäsenpalautteiden perusteella.
Osakesäästäjien jäsenmaksun suuruus riippuu jäsentyypistä. Edullisimmillaan jäseneksi voi liittyä 10 eurolla eikä kalleinkaan 36 euron jäsenmaksu päätä huimaa. Kaikki jäsenmaksut ovat vähennettävissä maksuvuoden pääomatuloista verotuksessa.